Suchy i ciepły dom, to podstawa, by czuć się komfortowo w swoich czterech ścianach. Lecz nie zawsze tak bywa, że dom jest pozbawiony wilgoci, że nie przemarzają ściany i że nie wytwarza się grzyb, co jest bardzo niezdrowe dla zdrowia człowieka.
Gdy tak się zdarzy, to wówczas osuszanie budynków, jak i docieplanie domów stanie się koniecznością. Dlatego ponieważ wilgoć jest największym wrogiem każdego domu. Gdy w porę nie nastąpi osuszanie budynków, to może dojść nawet do uszkodzenia konstrukcji budowli, oraz zniszczenia podłóg i ścian. A przede wszystkim zdrowia ludzkiego, którego ochrona jest absolutnym priorytetem.
W jaki sposób może następować osuszanie budynków? Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest nie wpuszczenie wody do wnętrza domu. W tym celu fundamenty, piwnice, dach, taras powinny posiadać izolacje wodochronne. Właśnie brak odpowiedniej izolacji wodochronnej przyczynia się do powstania wilgoci. Należy wziąć również pod uwagę zmiany zachodzących w przyrodzie. Podczas zmiany klimatu i na wskutek nadmiernej pogody deszczowej może dojść do podniesienia wód gruntowych i wtedy istniejące izolacje mogą okazać się zbyt słabe.
Osuszanie budynków, to nie tylko zabezpieczanie nowych budowli, lecz również sprawdzanie starych izolacji, które z czasem mogły ulec zniszczeniu. Inną przyczyną powstawania wilgoci jest zła izolacja termiczna przegród wewnętrznych. Przy niewłaściwej izolacji dochodzi do tego, że ściany są zimne i wówczas także będzie pojawiać się wilgoć.