Kiedy w planach wielkiego miasta ma się pojawić kolejny drapacz chmur lub zanosi się na rewolucję w sferze komunikacji miasta, należy się spodziewać sporych wydatków na badania geologii regionu. Zajmuje się tym geotechnika.
Jest to dziedzina inżynieryjna. Gałąź inżynierii lądowej. Inżynierii, która zajmuje się sprawami budownictwa lądowego i wodnego. Nieograniczone kształtowanie powierzchni jest wspaniałym osiągnięciem. To, co widzimy na powierzchni ziemi ma się często nijak do zawartości naszej planety tuż pod powierzchnią gruntu. Łączy w sobie wielorakie umiejętności. Na przykład potrafi przeanalizować i rozebrać na czynniki pierwsze każdą budowlę. Gdyż każda inwestycja to składowa niezliczonej ilości detali wykonanych z przeróżnych materiałów. Plastik, beton i metal przeplatają się z drewnem i kamieniem. Aż strach pomyśleć, co stanie się w wypadku popełnienia najdrobniejszego błędu. Dlatego badania z zakresu geotechnika są tak znaczne.
Miejsce posadowienia filarów i przyczółków mostu, który łączy brzegi szerokiej i wartkiej rzeki muszą być sprawdzone do najdrobniejszego szczegółu. Fundamenty domu, który ma w planach sięgnąć trzystu pięter nie może powstać z dnia na dzień. Trzeba sprawdzać, trzeba wiercić i prześwietlać grunt. Należy spędzać godziny przed komputerem. Nowoczesne aplikacje pozwalają na przeanalizowanie i symulację wielu nieprzewidzianych sytuacji, z którymi już wcześniej spotkali się inni inżynierowie geotechnicy.
Ważnym polem do badań jest wpływ sejsmologii terenu na później powstające budowle. Trzęsienia ziemi to chyba najbardziej destrukcyjne zdarzenia spotykane na ziemi.