Zanim powstanie ogromny drapacz chmur..

Kiedy w planach wielkiego miasta ma się pojawić kolejny drapacz chmur lub zanosi się na rewolucję w sferze komunikacji miasta, należy się spodziewać sporych wydatków na badania geologii regionu. Zajmuje się tym geotechnika.

Jest to dziedzina inżynieryjna. Gałąź inżynierii lądowej. Inżynierii, która zajmuje się sprawami budownictwa lądowego i wodnego. Nieograniczone kształtowanie powierzchni jest wspaniałym osiągnięciem. To, co widzimy na powierzchni ziemi ma się często nijak do zawartości naszej planety tuż pod powierzchnią gruntu. Łączy w sobie wielorakie umiejętności. Na przykład potrafi przeanalizować i rozebrać na czynniki pierwsze każdą budowlę. Gdyż każda inwestycja to składowa niezliczonej ilości detali wykonanych z przeróżnych materiałów. Plastik, beton i metal przeplatają się z drewnem i kamieniem. Aż strach pomyśleć, co stanie się w wypadku popełnienia najdrobniejszego błędu. Dlatego badania z zakresu geotechnika są tak znaczne.

Miejsce posadowienia filarów i przyczółków mostu, który łączy brzegi szerokiej i wartkiej rzeki muszą być sprawdzone do najdrobniejszego szczegółu. Fundamenty domu, który ma w planach sięgnąć trzystu pięter nie może powstać z dnia na dzień. Trzeba sprawdzać, trzeba wiercić i prześwietlać grunt. Należy spędzać godziny przed komputerem. Nowoczesne aplikacje pozwalają na przeanalizowanie i symulację wielu nieprzewidzianych sytuacji, z którymi już wcześniej spotkali się inni inżynierowie geotechnicy.

Ważnym polem do badań jest wpływ sejsmologii terenu na później powstające budowle. Trzęsienia ziemi to chyba najbardziej destrukcyjne zdarzenia spotykane na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *